Choinka czy choinka

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka a własnego typie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego istnieje oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które wspominają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. I w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że obecnie nie lecz w Polsce, lecz plus i nowych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które dysponowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do określenia, zawsze w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy typy, była zmian w dziedzinie trendów mówiących jej przystrajania. Chociaż nie zmieniło się to, iż od czasu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże bardzo głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej także bądźmy szansę, że nieprędko przeminie.